Pāriet uz saturu

Vjačeslavs Kebičs

Vikipēdijas lapa
Vjačeslavs Kebičs Belovežas vienošanās parakstīšanas laikā 1991. gadā

Vjačeslavs Kebičs (baltkrievu: Вячаслаў Францавіч Кебіч; dzimis 1936. gada 10. jūnijā, miris 2020. gada 9. decembrī) bija baltkrievu inženieris un politiķis. Viņš bija Baltkrievijas premjerministrs no 1990. līdz 1994. gadam, viens no Belovežas vienošanās teksta autoriem parakstītājiem.

Pēc vidusskolas absolvēšanas Kebičs turpināja izglītību Baltkrievijas Politehniskajā institūtā, kur viņš ieguva inženiera izglītību. Pēc studijām viņš uzsāka karjeru kā inženieris un ekonomists dažādās rūpniecības nozarēs.

Kebiča politiskā karjera uzņēma apgriezienus 1980. gados, kad viņš sāka ieņemt dažādus amatus Baltkrievijas PSR valdības struktūrās. 1985. gadā viņš kļuva par Baltkrievijas PSR Ministru padomes priekšsēdētāja pirmo vietnieku.

1990. gada 19. oktobrī Vjačeslavs Kebičs kļuva par pirmo neatkarīgās Baltkrievijas premjerministru. Kebiča vadības laikā Baltkrievija bija iesaistīta Neatkarīgo Valstu Sadraudzības izveidē. 1991. gada 8. decembrī Kebičs kopā ar Krievijas prezidentu Borisu Jeļcinu un Ukrainas prezidentu Leonīdu Kravčuku parakstīja Belovežas vienošanos, kas oficiāli izbeidza Padomju Savienības pastāvēšanu.

Kebičam bija svarīga loma Baltkrievijas pārejā uz neatkarību un tās ekonomiskās attīstības plānošanās. Viņš mēģināja veidot ciešas saites ar Krieviju, jo uzskatīja, ka ekonomiskā stabilitāte ir sasniedzama tikai caur ciešu sadarbību ar Krieviju.

1994. gada Baltkrievijas prezidenta vēlēšanās Kebičs kandidēja uz prezidenta amatu, taču zaudēja politisko cīņu Aleksandram Lukašenko, kurš tajā laikā guva lielu tautas atbalstu ar solījumiem izskaust korupciju un nostiprināt valsts ekonomiku. Šīs vēlēšanas iezīmēja svarīgu pagrieziena punktu Baltkrievijas politikā, jo Lukašenko kļuva par valsts ilggadīgo prezidentu. Pēc zaudējuma prezidenta vēlēšanās Kebičs turpināja būt politiski aktīvs, bet viņa ietekme uz valsts politiku pakāpeniski mazinājās.

Miris 2020. gada 9. decembrī 84 gadu vecumā.

Ārējās saites

[labot šo sadaļu | labot pirmkodu]